Tumbet İçin Gerekli Malzemeler

Tumbet, Antalya yöresine özgü zengin ve lezzetli bir yemektir. Tumbetin en temel malzemeleri, taze sivri biberler, domates, yağlı ya da yağsız et, haşlanmış patates, zeytinyağ, pirinç, kuru soğan ve baharatlar şeklindedir.

Tumbet malzemelerini hazırlarken, ilk olarak, temel malzemelerin her birini ayrı ayrı pişirmek gerekmektedir. Sivri biberler küp küp doğranarak kavurulmalıdır. Domatesler ise, biraz suda haşlanarak ezilmelidir. Yağlı veya yağsız et ise parçalara bölünerek karabiber, tuz ve pul biber ile birlikte kavrulmalıdır. Haşlanmış patatesler de iri parçalara ayıklanarak kavurulmalıdır.

Zeytinyağının ise, malzemelerin arasına sürülerek pişirilmesi önerilmektedir. Pirinç, önceden suda haşlanmış olmalıdır. Kuru soğanlar ufak ufak doğranarak kavrulmalıdır. Son olarak da tüm malzemelerin arasına baharatlar eklenerek birlikte karıştırılmalıdır.

Tumbet, pişen malzemelerin ve baharatların birbirleriyle karıştırılmasıyla, genellikle tabak içerisinde servis edilmektedir. Ancak, bu yemek, isteyenler tercih edebilecekleri şekilde, genellikle ufak parçalar halinde sandviç olarak da servis edilmektedir.

Tumbet, hem lezzeti hem de besin değerleri bakımından çok faydalı bir Antalya yöresel yemekidir. Bu nedenle de Tumbet, hemen hemen her mevsimde evlerde ve restoranlarda keyifle yenilebilmektedir.

Yorum yapın